STAROINDICKÉ MASÁŽE A PROCEDURY

Ájurvéda  patří k nejstarším léčebným systémům na světě, její kořeny sahají do prastaré Indie.  Léčí vždy celé tělo, duši i mysl, přičemž klade důraz na prevenci a neustálou podporu zdraví za pomoci vyvážené stravy, pozitivního myšlení a zdravého životního stylu.  Podstatou ájurvédy je respektování lidské individuality. Více informací najdete v samostatné sekci na těchto internetových stránkách.

K Ájurvédě neodmyslitelně patří také masáže, které se řadí mezi preventivní i léčebné terapeutické procedury.

Jednou z nejrozšířenějších ájurvédských masáží je tzv.  ABHYANGA (= olejování), označována za královnu olejových masáží. Abhyanga se překládá jako "nanášení oleje" nebo též "milující ruce" a představuje důležitou součást ájurvédy.

Tato ájurvédská léčivá energetická masáž patří mezi celostní terapeutické  ošetření, které aktivuje náš nervový systém, uvolňuje parasympatikus, což navozuje hluboké zklidnění organizmu, aktivuje  jemné kanálky mezibuněčného prostoru za účelem zlepšení výživy buněk, aktivuje  lymfatický systém a tedy naši imunitu, zároveň má však velmi silný energetický aspekt, neboť se ošetřuje mnoho energetických marma bodů a dochází ke stimulaci čakrového systému, svými účinky tak přirozeně a jemně navozuje ozdravné procesy v těle, vnitřní očistu a rovnováhu těla i duše.

Pravidelně prováděná abhyanga je nejen velmi osvěžující, ale také silně omlazující, k čemuž přispívá i volba oleje -  zralý teplý sezamový olej proniká hluboko do vrstev kůže, má vysokou schopnost vázat na sebe odpadní látky těla a zároveň zásobuje kůži a tkáně důležitými výživnými látkami.

Abhyanga výborně uvolňuje psychiku, odstraňuje úzkost, únavu, nespavost, napětí, zbavuje nás strachu. Je opravdovým balzámem pro naši duši, umožňuje vstup do hluboké relaxace a léčení na vnitřní úrovni našeho bytí. 

Nabízím dva typy abhyangy - první je méně energetická a více čistící, ta trvá cca  60 minut a druhý typ abhyangy představuje léčivou terapeutickou metodu masírování za účelem uvolnění svalů a navození energetické rovnováhy těla, duše a mysli, tato je delší, trvá cca 80 - 110 minut.

Abhyanga není vhodná při infekčním onemocnění, akutních zánětlivých a horečnatých stavech, při nádorovém onemocnění bez porady lékaře, při srdeční arytmii, příliš vysokém krevním tlaku, kachexii a epilepsii se záchvaty.

 

ŠIRODHARA  vysoce účinná léčebně-relaxační technika s pročišťovacím účinkem, jejímž hlavním cílem je nastolení tělesné a duševní rovnováhy. Samotná terapie se provádí tak, že po předchozí alespoň kratičké masáži z nádobky umístěné nad hlavou vytéká tenký pramínek teplého oleje (nebo jiné tekutiny)  do oblasti třetího oka/čela.

Shirodhara omlazuje a zpomaluje stárnutí (odstraňuje nahromaděné odpadní látky v organismu, zlepšuje paměť, posiluje obranyschopnost), hluboce uvolňuje a regeneruje nervový systém (odstraňuje stres a nervové napětí, napomáhá při nespavosti, eliminuje stavy úzkosti a strachu, léčí migrény a bolesti hlavy), příznivě snižuje vysoký krevní tlak, vyživuje tělesné tkáně a omlazuje pokožku.  Tato terapie obnovuje rovnováhu těla a mysli. Je součástí ájurvédské terapie po předchozí konzultaci. Lze kombinovat se s abhyangou.

 

PINDA SVEDA   áyurvédská masáž bylinnými měšci je jednou z klasických áyurvédských technik. Je prováděná měšci naplněnými směsí bylin a koření. Technika masáže umožňuje prostoupit bylinným esencím do krevního oběhu, a tím účinně pomoci tam, kde je potřeba.

 

Pro maximální uvolnění se používají nahřáté nejkvalitnější přírodní oleje. Bylinnými měšci se masíruje celé tělo nebo jen jednotlivé části, kde je nadměrná ztuhlost, větší množství tuku apod. Měšce připravuji individuálně po předchozí konzultaci dle potřeb klienta, lze po domluvě připravit i speciální směs k odstranění celulitidy.  Bylinné měšce nahřívám v oleji tak, jak radí indická tradice.

 

 

 

SVEDABA BOX: Léčivá ájurvédská procedura spočívající v napařování organizmu. Jedná se o bylinnou parní saunu, dřevěný box, do něhož proudí teplá pára, ta může být prosycená vonnými silicemi. V boxu ležíte tak, že není zahřívána hlava. Pára způsobuje pocení, které roztahuje kanálky v těle, tzv. sróty, uvolňuje ztuhlost a bolest těla, zkapalňuje a odstraňuje nahromaděné nečistoty. Zároveň dochází ke stimulaci oběhového systému, k posílení imunitního systému a k uklidnění nervové soustavy. Napařování se zařazuje po olejové masáži abhyanze, neboť teplý sezamový olej používaný při masáži proniká hluboko do tkání a váže na sebe toxiny, které se následně při napařování z těla vyloučí. Délka pobytu v parním boxu cca 15 - 25 minut dle konstituce člověka.  


NADI SVEDA: lokální léčba horkou párou  

KATI, JANU, HRD BASTI: léčba bylinným teplým olejem lokálních bolestí zad (včetně vyhřezlých plotýnek), kolene, lze rovněž aplikovat při emotivních srdečních problémech či obecně na podporu srdeční čakry

 

NETRA BASTI: speciální terapie očí vhodná při očních problémech a únavě očí, k výživě nervového systému, mozku a paměti, ke snížení fyzického napětí  atd. Ájurvéda se na oči dívá jako na důležitý orgán pro příjem vjemů o světě, přičemž aplikace přepuštěného másla pomáhá pročistit nejen oči, ale i posílit schopnost vnitřního porozumění

 

NASYA: terapeutická metoda, během níž se lék dodává do těla skrze nos za účelem pročištění oblasti hlavy a krku. Jde o účinný léčebný prostředek při nemocech smyslových orgánů, bolestech hlavy, migrénách, zánětu nosních dutin, nespavosti aj.

MARMA ČIKITSA: energetické ošetření tzv. marma bodů jsou citlivé body, energetická centra pokrývající celé tělo, v nichž se nejživěji projevuje vědomí, kde se hromadí a proudí životní síla, prána. Slouží jako pránické regulátory, jejichž prostřednictvím můžeme intenzitu prány na různých místech těla zvyšovat, snižovat nebo zcela utlumovat a tím léčit na úrovni fyzické, mentální i energetické. Správnou manipulací (masáží, teplem, tlakem …) lze prostřednictví marem směřovat pránu k odstranění blokád, zlepšovat energetickou průchodnost, čerpat ze skrytých energetických rezerv či navazovat spojení s mohutnějšími proudy životních sil. 

 

Tyto ájurévdské procedury je potřeba se mnou jako terapeutem předem prodiskutovat, neboť ačkoli se běžně poskytují komerčně v rámci masérských salónů, jedná se o techniky, které mají svůj specifický účel a účinek a toto je potřeba předem zvážit.

 

 

 

 

 

 
TOPlist