OŠETŘENÍ LYMFATICKÝCH CEST
(tzv. LYMFATICKÁ MASÁŽ)
Ošetření lymfatických cest vychází ze zdravotní lymfodrenáže a má za úkol obnovit a stimulovat oběh lymfy. Pomocí cíleného masážního tlaku, který je prováděn přesně určenou manuální technikou a pomalými pohyby, které respektují rychlost kontrakce endotelových buněk, jsou odblokovány hlavní mízní uzliny a tekutina je odvedena vylučovacím systémem z těla ven.
Funkce lymfatického systému
Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému a také informačního systému člověka. Hlavní funkcí lymfatického systému je vstřebávání přebytečné tekutiny a její návrat do krevního řečiště, vázání tuků a účast na fungování imunitního systému. Velmi se podobá oběhu krevnímu. Větší lymfatické cévy jsou podobné žilám, lymfatické kapiláry jsou rozptýleny po celém těle. Součástí LS jsou i lymfatické uzliny a orgány (slezina, brzlík a kostní dřeň). Lymfatické uzliny slouží jako filtry, probíhají zde imunitní reakce, tvorba protilátek a likvidace choroboplodných zárodků, toxinů a mrtvých bakterií. Uzliny zachycují nečistoty proudící lymfou a vylučují je z organismu. Lymfa tedy odvádí z těla všechny toxické látky, které naše tělo přijímá. Protože je tento systém hlavním faktorem obranyschopnosti organismu, má rozhodující podíl na všech nemocech dnešní doby. Největší vliv na tvorbu, kvalitu a proudění lymfy mají orgány jako žaludek, slinivka a slezina, jež plní v organismu sekretorickou funkci. Navíc přímo ovlivňují výživu svalů, tedy systém nejvíce napomáhající oběhu lymfy. Proto vhodná výživa a správná funkce těchto orgánů hraje významnou roli v celkové obranyschopnosti organismu.
Projevy poruch lymfatického systému?
Každá větší ekologická zátěž, jizvy po zraněních a operacích, staré infekce v mandlích, dutinách hlavy nebo kolem zubů v čelistech (tzv. ložiska) jsou rušivými poli pro organismus a mohou zpomalit nebo zastavit průchod lymfy, způsobit otok, napětí, bolest, hromadění různých toxinů a posléze zánětlivé změny v okolí i na vzdálených místech.
Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, stresem, příp. poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod., se většinou nejprve projevuje únavou nohou, později celého těla, psychickým podrážděním, otékáním nohou především v oblasti kotníků, hlavně večer a po velké námaze, později otoky v břiše nebo v obličeji, často přisuzovaným otylosti, lymfedémy, otoky očních víček, mízních uzlin, dechovými potížemi bez zřejmé vnější příčiny, sklonem k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému a v neposlední řadě vznikem nádorových onemocnění.
"Lymfatická masáž"
Lymafatická masáž je velice jemná technika masážních hmatů, která má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Lymfatický systém totiž nemá svou pumpu. Jestliže nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vytvářejí se tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky. Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven. Tato masáž je zcela odlišná od klasických rekondičních či sportovních masáží. Nerozmasírovává se, netlačí, pohyby jsou velmi pomalé, krouživé a jemné, avšak velmi velmi účinné.
Kdo ošetření lymfatických cest potřebuje?
Podle odborníků je lymfatická masáž vhodná jako preventivní opatření pro lidi vystavené dlouhému stání. Pomáhá také rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, turistice, sportu. Užívá se jednak při léčbě otoků, ale také ke zlepšení stavu pokožky, ke zrychlení metabolických procesů, slouží k detoxikaci těla, ordinuje se i při rekonvalescenci po liposukcích, k prevenci vzniku křečových žil či celulitidy.
Masáže je vhodné popř. i doplnit masážními prostředky z bylin a éterických olejů, upravit a odlehčit stravu, dopřát si ovocné, zeleninové či bylinné čisticí kúry, dbát na pitný režim, zařadit do životního stylu cvičení a sporty, zlepšující proudění lymfy, např. delší procházky, plavání a nezapomínat na dechová cvičení. Toto je nejlepší prevence k odstranění oteklých nohou, zmírnění celulitidy a způsob, jak urychlit metabolické procesy a vyplavit toxické látky.
Účinky:
- Zrychlení toku lymfy v organismu a odvod škodlivých látek z těla, tj. detoxikace
- Vyprazdňování tukových buněk – snižování hmotnosti a objemu
- Zlepšení kvality kůže – pomoc při akné, celulitidě
- Zmenšení otoků nohou (odstranění pocitu těžkých nohou), otoků víček či tzv. „druhé brady“
- Zvýšení imunity
- Rychlejší regenerace po fyzické zátěži, turistice, sportu
- Urychlení vstřebávání hematomů
- Uvolnění a relaxace organismu
Případné reakce po ošetření:
- Únava a malátnost
- Pocit sucha v ústech
- Bolesti hlavy
- Časté močení
- Při akné přechodné zhoršení stavu pokožky (nemusí být)
- Zvýšené vyměšování sliznic (nosní dutiny, střeva)
Ošetření lymfatických cest se provádí (výjimečně) jako celotělové (trvá 2,5 - 3 hod) nebo na jednotlivých částech těla (krk, šíje, obličej, paže, nohy, hrudník, záda, bedra a hýždě), dle toho se určuje délka ošetření.
Kontraindikace:
Ošetření není vhodné pro osoby s implantáty, těžší srdeční vadou, velmi vysokým krevním tlakem, osoby s nádorovým onemocnění (v rámci rekonvalescence je masáž naopak doporučována), pro osoby s těžkým onemocněním ledvin a jater, s akutním zánětem žil, při myxedému a nedoporučuje se (až na určité partie těla) ani v těhotenství a při bolestivé nebo silné menstruaci.